image

PeyamaKurd - Suriye’de kanlı savaşın patlak vermesinin 10. yıldönümünde ilişkin konuşan Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, ‘silah bırakma’ ve ‘sosyal dokuyu yeniden inşa etme’ çağrısı yaptı.

Bugün Aziz Petrus Meydanı’​nda Pazar vaazında bulunan Papa, “Çatışmanın tüm taraflarının iyi niyet işareti göstermesi ve böylece bitkin insanlara için bir umut ışığı vermesi için içten çağrımı yineliyorum” sözlerine yer verdi.

Papa ayrıca, uluslararası toplumun silah bırakma, yeniden yapılanma ve ekonomik toparlanmaya yardımcı olma yönünde ‘kararlı’ bir taahhütte bulunmasını istedi.

Öte yandan Papa, Suriye’de 10 yıldır süren kanlı çatışmanın, tarihimizdeki en büyük insani felaketlerden birine yol açtığına dikkat çekerek, özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlılar gibi en savunmasız gruplar başta olmak üzere Suriyelilerin her türlü yıkım ve şiddete maruz kaldığını dile getirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Suriye’deki savaş nedeniyle bugüne kadar resmi rakamlarla 388 bin 652 kişi öldü.