image

PeyamaKurd - Dünya liderlerini Ukrayna’da barış çağrılarına kulak vermeye çağıran Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Rusya’yı Ukrayna’yı ‘acımasız ve anlamsız’ bir çatışmaya sürüklediği için dolaylı olarak eleştirdi.

Paskalya ayinini yöneten Papa (85), Aziz Petrus Bazilikası’nın locasından Paskalya mesajını aktardığı geleneksel Urbi et Orbi (Roma ve dünyaya) konuşmasını yaptı.

"Bizim kalplerimiz de korku ve ıstırapla doldu”

Katolik lideri buradaki konuşmalarında, Paskalya mesajının büyük kısmını Ukrayna’ya adadı ve Avrupa’daki savaş şokunu İncil’e göre Mesih’in dirilişine tanık olan havarilere benzetti.

Papa, Ukrayna’daki savaşta fazla kan ve şiddete tanık olunduğunu dile getirerek “Saldırılardan korunmak için sığınaklara kapanan birçok kardeşimiz gibi bizim kalplerimiz de korku ve ıstırapla doldu” mesajında bulundu.

Papa'dan mesaj: “Lütfen savaşa alışmayalım"

Vatikan Başkanı Papa, Ukrayna’nın acımasız ve anlamsız savaşın neden olduğu şiddet ve yıkımdan son derece yorgun olduğunu dile getirdi.

Ayrıca açıklamalarında, “Lütfen savaşa alışmayalım" mesajında bulunan Katolik lideri şu değerlendirmelerde bulundu:

Hepimiz kendimizi balkonlarımızdan ve sokaklarımızdan barış yakarmaya adayalım. Ulusların liderleri insanların barış çağrısını duysun. Tüm Ukraynalı kurbanları, milyonlarca mülteciyi ve ülke içinde yerinden edilmiş insanları, bölünmüş aileleri, yalnız bırakılan yaşlıları, parçalanan hayatları ve yerle bir edilen şehirleri kalbimde taşıyorum."