image

PeyamaKurd - Pandemi sürecindeki aşı kullanımına yönelik açıklamada bulunan Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptıracağını dile getirdi.

Vatikan lideri Papa, İtalyan TG5 kanalına verdiği röportajda, küçüklüğünde çocuk felci krizinin olduğunu ve aşı için çaresizlik yaşandığını anımsattı.

Röportajında, "Birilerinin neden 'Hayır, aşı tehlikelidir' dediğini bilmiyorum" diyen Papa, "Doktorlar, bunu size iyi olabilecek, herhangi bir öne çıkan tehlikesi olmayan bir şey olarak öneriyorlarsa neden almayalım ki? İntihara meyilli bir inkar var ama bugün aşı yaptırılmalı" açıklamasında bulundu.

Açıklamasında, "Ahlaki açıdan herkesin aşı olması gerektiğine inanıyorum" diyen Papa, "Bu, etik bir seçenektir çünkü mevzubahis olan sağlığınız ve yaşamınız ama aynı zamanda başkalarının da hayatıyla oynuyorsunuz" dedi.

Ayrıca değerlendirmesinde, Vatikan'da gelecek hafta aşılamanın başlayacağını belirten Papa, "Ben de kendimi yazdırdım. Aşı yapılmalı" ifadesini kullandı.