image

PeyamaKurd - Myanmar'daki darbenin ardından gerçekleştirilen protestolarda polislerin önünde diz çöken rahibe Tawng'a atıfta bulunan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, “Myanmar sokaklarında diz çöküp, ‘şiddeti durdurun’ diyorum” sözleriyle, ülkedeki şiddet olaylarının durması için çağrısı yaptı.

Katoliklerin lideri Papa Francis, Myanmar'da 1 Şubat’ta yapılan askeri darbeden bu yana süren şiddetin durdurulmasını istedi.

Darbecilere yönelik çağrıda bulunan Papa Francis, “Bir kez daha ve büyük bir üzüntü ile, pek çok insanın, özellikle de gençlerin ülkeleri için hayatlarını kaybettikleri Myanmar'daki dramatik durumu hatırlatmanın aciliyetini hissediyorum”  açıklamasına yer verdi.

Papa, darbe karşıtlarının düzenlediği eylemlere yönelik polis şiddeti tepki çekerken, gösteriler sırasında polisin önünde diz çöken görüntüleriyle gündeme gelen rahibeye atıf yaparak, “Ben de Myanmar sokaklarında diz çöküyorum ve diyorum ki: Şiddeti durdurun. Ben de kollarımı uzatıyorum ve diyorum ki: Diyalog hakim olsun” dedi.