image

PeyamaKurdUluslararası bilim dünyasına yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşısının bulunması için işbirliği çağrısını yapan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, bulunacak aşının dünyada herkesin kullanımına açık olmasını istedi. 

Geleneksel pazar ayininde konuşan Papa Francis, Kovid-19 salgınıyla mücadele sırasında temel hizmetlerin aksamaması için çalışanlara teşekkür etti. 

Papa, virüsle mücadele uluslararası işbirliğini önemine değinerek, “Bilimsel kapasiteyi tarafsız ve şeffaf bir şekilde tedavi ve aşı bulmak için bir araya getirebilmek önemli” sözlerine yer verdi. 

Temel teknolojilerin herkesin kullanımına açık olmasını isteyen Papa, dünyanın her bir yerinde salgına yakalanan kişilerin gerekli tıbbi tedaviye ulaşmasını garanti etmenin önemli olduğunu belirtti. 

Tıp alanındaki uzmanlarının önemli bir kısmına göre, Kovid-19 aşısının bulunması için 12 ile 18 ay arasında bir süre gerekiyor. Virüse dünyaya yakalananların sayısı 3.5 milyonu geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 240 bine ulaştı.