image

PeyamaKurd - Hristiyan dünyasının Katolik ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un, İdlib'deki sivil halkın içinde bulunduğu dramatik koşullar ve insani durum nedeniyle derinden endişe duyduğu ifade edildi. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Vatikan Basın Sözcüsü Matteo Bruni, Papa'nın Suriye'de rejimin lideri Esad'a, İdlib'e özel atıf yapılarak Suriye'deki genel insani duruma ilişkin 28 Haziran'da bir mektup yazdığını dile getirdi. 

Sözcü Bruni, söz konusu mektubun, Vatikan hükümetine bağlı Bütüncül İnsani Kalkınmayı Destekleme Başkanlığı'nın başındaki Kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson tarafından bugün, Suriye'de Esad'a ulaştırıldığını belirtti. 

Papa'nın mektubunda, İdlib'deki sivil halkın içinde bulunduğu dramatik koşullara özel atıfta bulunan Sözcü Bruni, Suriye'deki genel insani durumdan duyduğu derin endişeyi ifade ettiğini vurguladı. 

Öte yandan ise mektuba ilişkin Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin de Vatikan'a yakın basın organlarına, mektuba ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Parolin, Papa'nın mektubunda, Esad'dan "Bu insani yıkımı durdurması için mümkün olan her şeyi yapmasını" talep ettiğini kaydetti.