image

PeyamaKurd - Dünyada devam eden aşı krizine ilişkin açıklamada bulunan Papa Francis, ABD Başkanı Joe Biden'in önerisini destekleyerek koronavirüs aşıları için fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Aşıdaki fikri mülkiyet konusuna değinen Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri tarafından reddedilen ABD Başkanı Joe Biden’ın yoksul ülkelerde aşı dağıtımını hızlandırmak için Kovid-19’a karşı aşıların patent haklarından geçici olarak askıya alınması kararını desteklediğini ifade etti.

Papa, gençlere yönelik "Vax Live: Dünyayı yeniden birleştirme konseri" isimli etkinliğe video mesaj yollayarak, bireyselliği terk ederek ortak iyiyi teşvik etmek gerektiğine dikkat çekti.

Katolik lider konuşmalarında, "Bunun için aşıya evrensel erişimi ve fikri mülkiyet haklarının geçici olarak askıya alınmasını sağlamak için bizi harekete geçirecek olan bir adalet ruhuna ihtiyacımız var" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Vatikan lideri Papa, daha kapsayıcı, eşitlikçi ve sürdürülebilir bir ekonomik model oluşturulmasına imkan veren birlikteliğe ihtiyaç olduğunu da vurgu yaptı.