image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında herkesin aynı gemide olduğuna dikkat çeken Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, aşı ve tedavilerin herkes için garanti edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kovid-19 aşısı ile ilgili gündemi değerlendiren Papa Franciscus, dünya meselelerine dair mesajlar verdiği Noel ayininin ertesindeki geleneksel “Urbi et Orbi” (Roma ve dünyaya) hitabını, her zamankinin aksine Kovid-19 önlemleri sebebiyle Aziz Petrus Meydanı’na bakan bazilikanın locasından değil, Apostol Sarayı’ndan gerçekleştirdi.

Papa Franciscus konuşmalarında, Noel gününün kırılgan insanlara, hastalara, salgının ekonomik sonuçları nedeniyle işsiz kalanlara, zorluk çekenlere ve aile içi şiddete maruz kalanlara yardımlar getirmesini temenni etti.

Ayrıca Papa konuşmasında aşı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Hükümet liderlerinde, sağlık sektöründen başlamak üzere uluslararası iş birliği ruhu yenilensin ki böylece herkesin aşılara ve tedavilere erişimi sağlansın. Sınır tanımayan bir meydan okuma karşısında engeller koyamayız. Hepimiz aynı gemideyiz."