image

PeyamaKurd - ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, Ortadoğu’ya 4 milyar 859 milyon 500 bin doları bulan askeri satış onayına ilişkin tebligatı Amerikan kongresine sunduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Orta Doğu'da Kuveyt, Suudi Arabistan ve Mısır'a satılacak olan çeşitli silahların satışına onay verdiği belirtildi.

Buna göre Kuveyt'e 4 milyar 400 milyon dolar değerinde saldırı helikopteri ve Patriot sistemlerinin yedek parçaları; Suudi Arabistan'a 290 milyon dolar değerinde füze mühimmatı, Mısır'a Cumhurbaşkanlığı uçağı için 169,6 milyon dolar değerinde kızılötesi karşı koyma sistemleri ile hava araçları gelişmiş hedefleme podlarının satışına onay verildi.

Kuveyt ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Kuveyt'e 8 yeni AH-64E Apache tipi saldırı helikopterinin satışına onay verildiği duyuruldu.

Öte yandan Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansının Suudi Arabistan'a ilişkin açıklamasında ise Suud savaş uçaklarında kullanılmak üzere 3 bin adet "GBU-39 SDB I" tipi küçük ölçekli füze mühimmatının satışına onay verildi.

Mısır'a silah satışına ilişkin açıklamada ise Mısır Cumhurbaşkanlığı uçağı için 104 milyon dolar değerinde bir adet "kızılötesi karşı koyma sisteminin" satışına onay verildiği ifade edildi.