image

PeyamaKurd - Uzmanlar, Omicron’un ilk işaretlerinden birinin sadece dikkatlice ‘kulak kabartarak’ bulunabileceğini belirterek, varyantın, seste çatallanma ve boğukluk yarattığına işaret edildi.

Dünyada de hızla yayılan koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantıyla ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi. İngiltere’deki bilim insanları, Omicron varyantının bulaştığından şüphelenenlerin yapması gerekenlere dikkat çekti. Bilim insanları son dönemde sayıları hızla artan Omicron vakalarının belirtilerini açıklarken ilk semptomların hissedilmeden önce “duyulacağını” aktardı.

İngiliz basını, Omicron varyantına yakalandığını düşünen kişilerin ‘sessizce bedenlerini dinlemeleri’ gerektiğini yazdı.

Ülkenin çok okunan gazetelerinden olan Daily Star, “Hastalık yayılırken bilim insanları Omicron’un ilk işaretlerinden birinin sadece dikkatlice ‘kulak kabartarak’ bulunabileceğini söyledi. Bunun sebebi ise Omicron varyantının seste çatallanma ve boğukluk yaratması” yorumunu yaptı.

Öte yandan gece terleme ve hapşırmanın da yeni varyantla birlikte insanları tehdit eden semptomlardan biri olduğu belirtildi.