image

PeyamaKurd - ‘Bu okulda Kürtçe konuşamazsınız. Kürtçe seçmeli ders de olsa, Kürtçe TV de olsa, Kürtçe radyo da olsa, üniversitelerde Kürtçe bölümü de olsa burası resmi kurumdur. Kürtçe konuşamazsınız.'

Van'ın Edremit ilçesinde, Ferit Melen İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Medeni Oruç, geçtiğiz haftalarda okulda Kürtçe konuştuğu ve Kürtçe ders işlediği iddiasıyla sürgün edildi.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre; Medeni Oruç, okul yönetiminin hakkında açtığı soruşturmanın ardından Giresun-Doğankent/Çatak Köyü İlkokuluna sürüldü.

Eğitim-Sen Van Şubesi kararın haksız olduğunu belirterek, Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na taşınan sürgün kararından geri dönülmesini umduklarını kaydetti.

Şube yöneticileri, Kürtçenin zaten okulda seçmeli ders olduğunu buna rağmen "Kürtçe konuştu" diye bir öğretmenin sürgün edilmesinin dayanaktan yoksun olduğunu ifade etti. Mevcut yasalara göre eğitim öğretim dilinin Türkçe olduğunu, Medeni Oruç'un da bu yasal durumun bilincinde olarak yasaya aykırı şekilde Kürtçe ders vermediği vurgulandı.

Eğitim-Sen Van Şubesi, sürgün kararının bir öğrenci velisinin şikayetine dayandırıldığını, ancak söz konusu velinin şikayetçi olmadığına dair dilekçe ile başvurduğu halde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu dilekçeyi işleme koymadığını açıkladı.