image

PeyamaKurd - Çin Dışişleri ile İngiliz Golfsands şirketinin Suriye'de çıkarılan petrolün yağmalandığına yönelik açıklamalarına yanıt veren Rojava Özerk Yönetimi, “Suriye’nin zenginliği ve yer altı kaynakları tüm Suriyelilerindir” mesajında bulundu.

Suriye petrolünün ABD tarafından yağmalandığı iddialarına yanıt veren Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi, söz konusu açıklamalara tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ile Şam hükümetine bağlı bazı medya kuruluşları ve İngiliz Golfsands şirketinin de aralarında bulunduğu bazı şirketlerin, Cizre bölgesinden çıkarılan petrol ve üretilen tahılın “kendilerine göre” yasa dışı yollarla elde edildiği ve bu zenginliğin “çalınarak” ABD ile DSG arasındaki anlaşmalarla komşu ülkelere ihraç edildiği şeklinde açıklamalara Rojava Özerk Yönetimi'nden yanıt geldi.

"Petrol kuyularının çoğu yok edildi ve çalışmıyor"

Açıklamada, açıklamaların “yalan olduğu ve sadece siyasi tutum olduğu” belirterek şu sözlere yer verildi:

“Çünkü bölgedeki kuraklık ile birlikte mevcut tahıl miktarı yurttaşlara yetmiyor. Petrole gelince, bu bölge uzun yıllar süren direnişin ardından IŞİD ve terörden kurtarıldı ve petrol kuyularının çoğu yok edildi ve çalışmıyor. Mevcut petrol bölgenin ihtiyacına yetmiyor ve bunun bir kısmı Suriye içinde kullanılıyor."

Geçtiğimiz hafta basına açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, ABD'yi “Suriye'den çıkarılan petrolü ülke dışına kaçırmakla” suçlamış ve "ABD'nin Suriye'yi yağmalamasının aleniliği ve rezilliği karşısında dehşete düşüyoruz" demişti.