image

PeyamaKurd - Rojava Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkan Yardımcısı Bedran Çiya Kurd, Şam rejimi ile kapsamlı bir diyaloğun gerekliliğine değinerek, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) militanlarının kontrolünde olan Afrin, Serekaniye ve Grespi’ye dikkat çekti.

Şarkul Avsat’a özel bir demeç veren Kurd, Şam'ın askeri seçeneğe bağlı kalarak krizden önceki gerçekliğe dönmeye çalıştığını ve mevcut gerçekliğe dokunan ve Suriye toplumunun gereksinimlerini karşılayan pratik adımlar atmadan kendi standartları ve kriterlerine göre bir diyalog dayatmak istediğini ifade etti.

Diyaloğun Suriye'deki tüm taraflar için bir çözüm olduğunu ifade eden Kurd, işgal altındaki tüm bölgelerin restore edilmesini talep ederek yerinden edilmişlerin geri dönüşünün gerekliliğine vurgu yaptı. Halep'in kuzey kırsalındaki Kürtlerin çoğunlukta olduğu Afrin kentinin kurtarılmasının yanı sıra Haseke'deki Serekaniye (Rasulayn) ve GreSpi (Tel Abyad) beldelerinin restore edilmesi çağrısında bulundu. 

“Bu talepler sağlanmadan hiçbir anlaşma yapılamaz”

Bu taleplerin, gelecekteki herhangi bir diyalog veya anlaşmanın öncelikleri arasında olduğuna vurgu yapan Kurd, “Bu sağlanmadan hiçbir anlaşma yapılamaz. Rojava’dakin tüm bölgeleri, diğeri olmadan herhangi biri üzerinde anlaşmaya varılamayan entegre bir dosyadır” dedi.

Diyalogların tamamlanmasının, kapsamlı bir anlaşmaya ve tüm tarafları memnun edecek bir siyasi çözüme varılmasının, ‘Özerk Yönetim’in de hedeflediği, Türkiye başta olmak üzere tüm dış güçlerin Suriye'den çekilmesinin önünü açacağına ‘ işaret etti.

Öte yandan Kürt lider, Şam ile Özerk Yönetim arasındaki müzakerelerin askıya alındığına ve bir ilerleme kaydedilmediğine dikkati çekti.