image

PeyamaKurd - Özbekistan'da yapılması tahmin edilen anayasal değişikliklerin üzerine Karakalpakistan Cumhuriyeti'nde yapılan protestolardan sonra bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

Özbekistan’da 26 Haziran’da kamu tartışmalarına sunulan anayasal değişikliklerine yönelik yasa tasarısı Karakalpakistan’da protestolara neden olmuş, yüzlerce kişi başkent Nukus’ta bir araya gelerek yasa tasarısına karşı çıkmıştı. Anayasanın yeni redaksiyonundan Karakalpakistan Cumhuriyetinin statüsüne dair egemenlik ve cumhuriyetin genel referandumla ayrılma hakkı ifadelerinin çıkarılmasının ülkede tepkiye sebep olmasınıdan sonra Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Karakalpakistan bölgenin özerk makamlarına anayasada yapılması planlanan değişikliklerden çekildiğini duyurdu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, vatandaşlarını koruması, hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması ve bölgede asayişin sağlanması için Karakalpakistan'da bugünden itibaren 2 Ağustos'a kadar sürecek olan olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.