image

PeyamaKurd- Türkiye ve Türkiye destekli cihatçı çeteci gruplar tarafından işgal edilen Efrin’de, hapishanede tutulan küçük yaştaki Kürt çocukları çıplak elleriyle tuvaletleri temizlemeye zorlanıyor.

Efrin’in Şera bölgesinde bulunan bir cezaevinde tutulan küçük yaştaki Kürt çocuklarının çıplak eller ile tuvaletleri temizletilmesinin bulunduğu fotoğrafların sosyal medyada yayınlanması büyük tepkilere neden oldu.

Türkiye tarafından desteklenen cihatçı Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı çeteci grupların denetiminde olan Efrin’in Şera bölgesindeki cezaevinde çekildiği belirtilen fotoğrafların sosyal medyada yayınlanmasının ardından infial oluşması üzerine ÖSO tarafından oluşturulan yerel polis bir açıklama yaptı.

Görüntülerde yer alan ÖSO çetecilerinin Kürt çocuklarına yönelik insanlık dışı eylemlerini "bireysel bir eylem" olarak nitelendiren sözde polis kurumu, soruşturma açılacağını belirtti. Çeteci polisler tarafından yapılan açıklamanın devamında 12-13 yaşlarındaki Kürt çocuklarının "tecavüz" suçundan tutuklu bulundukları aktarıldı.

17 Haziran tarihinde çekilen görüntülerde, küçük yaştaki Kürt çocukları hiçbir temizlik araç gereci olmadan çıplak elleriyle ÖSO çetecileri tarafından kullanılan tuvaletleri temizlemeye zorlanıyorlardı. "Fırat Kalkanı" ve “Zeytin Dalı” harekatları ardından TSK ve desteklediği ÖSO çeteleri tarafından işgal edilen bölgelerde çok sayıda insan hakkı ihlali olduğu bilinmekte.