image

PeyamaKurd - Mersin’in Akdeniz ilçesinde görev yapan Türkçe öğretmeni Hüdai Morsümbül, öğrencilerine Kürtçe öğrettiği gerekçesiyle hakkında 2 ayrı soruşma açıldı ve görev yaptığı okuldan sürgün edildi.

K24’ten Cesim lhan’ın haberin göre, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Morsümbül hakkında soruşturma başlattı.

“Gerekçe; çocuklarla Kürtçe konuşmam, derste Kürtçe bilgi vermem”

“7 aydır sürdürülen bir inceleme var” diyen Morsümbül şöyle devam etti: “Gerekçe; çocuklarla Kürtçe ve Arapça konuşmam, çocuklara ders esnasında Kürtçe, Fransızca, Arapça sözcük kökenleriyle ilgili bilgi vermem, kendimle ilgili bilgi verirken Kürt ve Alevi olduğumu belirtmem.

Bir de Kürt komutanlarını araştırdığım iddia edildi. Ders kitaplarında Selahaddin-i Eyyubi’yi çocuklara araştırtmıştır. Bunun sonucunda çocuklar internette Selahaddin-ii Eyyubi’nin Kürt bir komutan olduğunu tespit edip sınıf panosuna asmıştı. Bunu zaten pek çok konu başlığında da yapıyoruz. Bu da soruşturma olarak yansıdı.”

“Gözaltına alınmak istendim”

Morsümbül, okula gelen sivil bir polis tarafından gözaltına alınmak istendiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Tüm bu süreç içerisinde okuldaki ihmaller o kadar artmıştı ki bu sürtüşmede beni alaşağı edemeyeceklerini gördükleri için başka bir şey uydurdular. İdarenin bilgisi dâhilinde öğretmenler odasında otururken silahlı ve sivil kıyafetli bir şahıs gelerek benim bir öğrenciyi darp ettiğimi, öğrencinin de karakola şikayet ettiği ve beni gözaltına alacağını belirtti. Ben de 657’ye tabi bir memur olduğumu, eğer öyle bir suç varsa okul içinde incelemenin tamamlanması ve savcılığa yansıması durumunda savcılığın da beni yazılı ya da telefon aracılığıyla ifadeye çağrılabileceğini söyledim.

Bu şekilde beni gözaltına alamayacağını belirttim. ‘Ben de memurum, gerekirse seni kelepçeleyip götüreceğim’ diyerek bağırmaya başladı. Bu arada durumu öğrenciler de görüyordu. Ben öğretmenler odasına geçtim, şahıs da gitti. Diğer gün suç duyurusunda bulundum, bu gelen kişi gerçekten de polismiş. Bu polisin neden böyle başına buyruk davrandığı soruşturması savcılıkta yürüyor.”

Türkçe öğretmeni Hüdai Morsümbül, Kürtçe için çalıştığını ve bundan sonra Kürtçe öğretmeni olmak istediğini söyledi."