image

PeyamaKurd - Askeri darbe girişimin olduğu Burkina Faso'da, Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore’nin bir grup tarafından alıkonulduğu iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre, Burkina Faso'da askeri darbe girişimi yaşanıyor. Askeri tesislerde silah sesleri yükselirken, Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin alıkonulduğu belirtildi.

Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da bir grup askerin çalışma şartları nedeniyle isyan başlatması üzerine dün gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, yeni bir emre kadar 20.00'den 05.30'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.

Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da dün sabah saatlerinde 2 askeri kışladan gelen silah seslerinin ardından Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin konutu etrafında da silah sesleri duyulduğu bildirilmişti.

Bu olayların ardından sabah saatlerinde, silahlı askerler şehir merkezine inerek Cumhurbaşkanlığı Sarayını kuşattığı iddia edildi. Yerel kaynaklar Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin bir grup tarafından alıkonulduğunu belirtti.

Şehrin etrafında helikopterlerin uçtuğu belirtildi.İktidarda bulunan siyasi partinin genel merkezinin ateşe verildiği belirtilirken olay ile ilgili bilanço henüz bilinmiyor.

Öte yandan Burkina Faso'daki Fransız Büyükelçiliği, ülkede bulunan tüm Fransız vatandaşlarına evde kalmalarını isteyen bir not yayınladı.