image

PeyamaKurd - ABD merkezli New York Times gazetesi, AKP’nin kalesi olarak görülen Rize’de, maden arama çalışmaları kapsamında başlayan protestolara dikkat çekerek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sadık seçmenlerini kızdırdığını belirtti.

“Erdoğan sadık seçmeninin yaşadığı bölgeyi kızdırırken, muhalefet de bunu fırsata çevirmek istiyor” başlığıyla verilen analiz haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki yeşil ve ormanlık alanı yok ederek maden inşa etme planlarıyla kendi memleketinde, siyasi tabanının kalbinde protestoların fitilini ateşledi” ifadesi kullanıldı.

NYT’nin Türkiye muhabiri Carlotta Gall imzasıyla yayınlanan haberde protestolarla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Buradaki protestolar dikkat çekici çünkü Rize, Erdoğan’ın memleketi ve sadık bir kitlesi var. Onun siyasi rakipleri halihazırda ekonomiyi ve pandemiyi yönetememekle eleştirilen ve savunmada olan Erdoğan’a karşı bu bölgede bir fırsat olduğunu düşünüyor. Nisan ayının sonunda İkizdere’de başlayan protestolarda Erdoğan’ın elinde tuttuğu güçte çatlaklar bulmaya çalışan muhalif siyasetçiler de bölgeye giderek destek verdi. Erdoğan, kendi destekçilerininkiler haricinde hiçbir protestoya tolere etmiyor ve Rize’de de polis etkisini gösterdi.”

Öte yandan analiz haberde, 2018’deki Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Rize’den Erdoğan’a yüzde 77 oranında oy çıktığı hatırlatıldı.