image

PeyamaKurd - ABD'li bir diplomata göre, ajan ve askeri personelde beyin hasarına yol açan gizemli olayların sayısının 130’u aşması ile Biden yönetiminin endişe sinyalleri vermeye başladığı ileri sürüldü.

Konuyla ilgili bir yazı yayımlayan New York Times’a göre Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), Dışişleri ve Savunma Bakanlığı personeli içinde saptanmış beyin hasarı olaylarının sayısı, Başkan Joe Biden’ın yönetiminde endişeye neden olduğu iddia edildi.

ABD'deki olayların doğrulanan ilk örneklerinin yıllar önce Çin ve Küba’da görüldüğü ve etkilenen personel sayısının 60’ı bulduğu basına yansımıştı. Ancak bu sayıya, beyin hasarı tespit edilen CIA ajanları dahil edilmemişti ve sayıları hâlâ bilinmiyor.

Amerikan basınına göre, Çin ve Küba’da görülen olayların ardından şimdi de Avrupa ve başka Asya ülkelerinde çalışmış ABD’li personelde beyin hasarı görülmüş olması Biden yönetimini durumu tekrar derinlemesine ele almaya itti.

Yaşanan bu olaylar kapsamında Biden yönetiminin, ilgili kurumları, personelde beyin hasarlarının nedenlerini belirlemek ve söz konusu personele sağlanan tıbbi hizmetlerin kalitesini artırmak için koordinatörler atamaya çağırdı.