image

PeyamaKurd - ABD askerlerini çekme kararını açıkladıktan sonra petrolü güvenceye almaktan söz eden ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de 900 asker bırakabileceğini söyleyen The New York Times’a konuşan kaynaklar, Trump’ın çekilme açıklaması öncesi Suriye’de zaten bin ABD askeri bulunduğuna değindi.

Gazeteye göre, Türkiye’nin Rojava'ya girmesine yeşil ışık yakmak suretiyle asker çektikten sonra petrol bölgesine asker konuşlandıracağını açıklayan Trump’ın askerleri geri getirme ve tekrar gönderme işlemlerinin ardından Suriye’deki ABD askerlerinin sayısının 900'e ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

ABD askerlerinin varlığına ilişkin The New York Times (NYT) gazetesi, bunun, Trump’ın çekilmeye kalkışmasından önce Suriye’de bulunan bin ABD askerine yakın bir sayı olduğuna işaret etti.

The New York Times’a göre, bir yandan Suriye’den ABD askerlerinin dalga dalga ayrıldığı, diğer yandan Suriye’ye ABD askerlerinin dalga dalga girdiği bir manzara çizdi.

Söz konusu Suriye’de daha önce bulunan bin ABD askerinden 500'ünün bu hafta itibarıyla Suriye’den çıkmış olduğunu, çekilmenin geriye yaklaşık 250 asker kalana dek devam edeceğini ve bunların doğuda petrol yataklarının bulunduğu Deyr ez Zor’a konuşlanacağını aktaran NYT, diğer yandan bu ilk grubun kısa süre içinde mekanize birliklerle takviye edilmesiyle petrol bölgesindeki ABD askerlerinin sayısının 500’e ulaşacağını vurguladı.