image

PeyamaKurd - Şengal Anlaşması, Musul’un merkezini oluşturduğu Ninova vilayetindeki makamları, 16 Ekim 2017 olaylarından sonra kaybeden ve bu statülerini geri kazanmak isteyen Kürtler adına büyük bir fırsat olacak.

Bu tarihten itibaren Kürtlerin elinde bulunan Ninova’daki 10 önemli makam, Araplara ve PKK’ye bağlı kişilere verilmişti. Şengal anlaşması uygulamaya girer girmez Kürtler bu makamların bir kısmını geri almayı başardı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Ali Xelil, Kürtlerin Musul’da eskisi gibi güçlenmesi için belirli bir program çerçevesinde ciddi çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

“Kürtlerin elinden alınan 23-24 makamın 10’unu geri aldık”

KDP Musul Sorumlusu Xelil, Ninova vilayetinde bulunan ve Kürtlerin elinden alınan bazı makamların geri alındığını belirterek, “Aralıksız çabalarımız sayesinde Ninova vilayetinde bazı makamları elde edebildik. Kürtlerin elinden alınan 23-24 makamın 10’unu geri aldık. Diğerlerini almak için de çalışıyoruz. Bunun için Sayın Musul Valisi ve diğer yetkililerle de görüşmelerde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak bir açıklamada Ninova Vali Yardımcısı Refet Simo’dan geldi.

Refet Simo, Kürtlerin makamlarda görev almasının Şengal için önemli olduğunu belirterek, “Kürtler görev alması açısından Şengal yönetiminin örgütlenmesi çok önemli. Bunun için de Ninova Valisi bize destek oluyor. İl Meclisi’ndeki Arap grupları mütemadiyen bize karşı çıkıyor” açıklamasında bulundu.

Bu bölgede yaşayan Kürtler şimdiye kadar vali vekili, vali yardımcılıkları, Musul Üretim Genel Müdürlüğü Yardımcılığı gibi önemli makamları yeniden üstlendiler.