image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava operasyonu sonrası tamamen çekilme kararı alan ABD’nin, stratejik önem taşıyan ve Ankara’nın hedefindeki yerlerden biri olduğu ifade edilen Menbic’i Rusya’ya bizzat devredeceği öne sürüldü. Newsweek dergisi söz konusu haberi üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdı.

Newsweek dergisine konuşan bir Pentagon yetkilisi, Fırat'ın batısında yer alan Minbic‘ten çekilirken Rus güçlerine teslim edeceklerini dile getirdi. Bazı hazırlıklar yapıldığını anlatan yetkili, "Bu esasında bir devir teslim" dedi. 

Haberdeki iddiaya göre, dün itibarıyla Menbic’den 24 saat içinde çekilmeyi planlayan Amerikan askerleri, Rusya’ya hızlı ve güvenli bir devir teslim planlıyor. 

Buna göre ABD bu adımıyla, kent merkezinde bulunan DSG ile kent kırsalında bulunan Türkiye veya Türkiye destekli ÖSO (yeni adıyla Suriye Milli Ordusu -SMO) arasında çatışma çıkmasını engellemek istiyor.

Bir devir teslim’

Pentagon yetkilisi, ‘uzun süredir bölgede bulunan Amerikan personelinin Rus güçlerinin güvensiz olan bölgelerden hızla geçişi için yardım ettiğini’ dile getirdi. “Bu esasında bir devir teslim” sözlerini dile getiren yetkili, Amerikan personelinin hızla toplanmakta, taşınamayan hassas ekipmanını da yok etmekte olduğunu kaydetti.