image

PeyamaKurd - ABD’li basın New York Times gazetesi, iç savaşın sekizinci yılına girdiği Suriye’de, rejimin gizli hapishanelerinde tutukluların maruz kaldığı işkenceleri kaleme aldı. 

Suriye’de rejimin gizli hapishanelerinde ayak tırnakları sökülen, üzerine benzin dökülerek yakılan, tecavüze uğrayan, ağzına silah dayanan tutukluların maruz kaldığı işkenceleri ortaya koyan bir haber yayımlayan New York Times (NYT) gazetesi, ulaştığı belgeler, kurbanlar ve kurbanların yakınlarıyla yaptığı röportajlarla rejimin sekiz yıl boyunca hapishanelerde tutuklulara ne tür işkenceler yapıldığını duyurdu. 

Gazetenin haberinde, rejim karşıtı barışçıl gösteriler düzenlerken tutuklanan Muhannad Ghabbash adlı bir hukuk fakültesi öğrencisi, tutuklu olduğu sürede saatlerce bileklerinden asıldığını, elektrik şoku verildiğini ve ağzına silah dayandığını anlattı. 

Tutuklu genç Muhannad Ghabbash, 12 günlük işkencenin ardından bombalı saldırı düzenleyeceği yönünde uydurma bir ifade vermeye zorlandığını belirterek, daha sonra Şam’da bir hava üssündeki hapishaneye götürüldüğünü, burada kendisine soğuk suyla işkence yapıldığını, kendisi ve diğer tutuklulardan köpek gibi havlamaları ve eşek gibi anırmaları istendiğini, yapmadıkları takdirde dayağa maruz kaldıklarını, bazılarınınsa tecavüze uğradığını dile getirdi. 

Gazetenin haberine göre ayrıca hapishaneden kurtulan ve Suriye’de ailesinin güvenliğinden endişe duyduğu için kimliğini gizleyen ve kendisini Halil olarak tanıtan kişi ise genç bir tutuklunun üzerine benzin dökülerek yakıldığına şahit oluğunu anlattı.