image

PeyamaKurd -Türkiye'deki depremlere dünyadan yardımlar sürerken NATO 30 üye ülkesi ve davetli ülkeler olarak İsveç ile Finlandiya'nın da katkılarıyla Türkiye'ye, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle acil durum müdahale personeli ve gerekli malzemelerle destek sağlandığı ifade edildi.

Türkiye'ye yapılacak yardımlarla ilgili NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, NATO müttefiki ve ortağı ile İsveç ve Finlandiya'dan 1400'den fazla acil durum müdahale personelinin Türkiye'ye konuşlandığı kaydedildi.

NATO açıklamasında, "53 binden fazla Türk ilk müdahale ekibi şu anda sahada" denilerek, köpekli arama ve kurtarma ekipleri, itfaiyeciler ve yapı mühendisliği ekipleri, tıbbi personel ile malzemeler ve sismik uzmanlar dahil olmak üzere farklı şekillerde yardım sağlandığı vurgulandı.

Türkiye'deki deprem bölgelerine yardımların sürdüğü açıklamada, yapılan desteğin NATO'nun 24 saat kesintisiz çalışan başlıca sivil acil müdahale mekanizması olan NATO-Avrupa-Atlantik Afet Müdahale Koordinasyon Merkezi (EADRCC) aracılığıyla sağlandığı belirtildi.