image

PeyamaKurd - Brüksel'de düzenlenen Savunma Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumları öncesinde, basına açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Irak eğitim misyonunun sürdürüleceğini belirterek, "Ancak aynı zamanda misyonu genişletip Irak'a daha fazla katkı sağlamaya da hazır olmalıyız" ifadesini kullandı. 

Gazetecilere açıklamada bulunan Stoltenberg, Savunma bakanlarının Afganistan, IŞİD'le mücadele ve uluslararası terörizm gibi konulara odaklanacağını belirterek, Irak eğitim misyonunun da gündemde olacağını dile getirdi. 

NATO'nun Irak hükümetinin daveti üzerine ülkeye gittiğini ifade eden Stoltenberg, "Irak istediği müddetçe orada kalacağız" dedi. 

Genel Sekreter, Savunma bakanlarının, Irak eğitim misyonuna ilişkin bağlılıklarını dile getirmelerini beklediğini vurgulayarak şöyle konuştu: "Ancak aynı zamanda misyonu genişletip Irak'a daha fazla katkı sağlamaya da hazır olmalıyız.” 

Öte yandan terör örgütü IŞİD'in tekrar güç kazanmasını engellemek için kilit öneme sahip olduğunu kaydeden Stoltenberg, NATO'nun Orta Doğu'da daha fazla nasıl rol üstleneceğinin de görüşüleceğini belirtti.