image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya, Ukrayna savaşı sonrası NATO'ya üyelik için girişimlerden bulunmuştu. ABD ve İngiltere'nin ardından NATO'dan da bu ülkelere güvenlik sözü geldi.

Her iki ülkenin NATO'ya üyelik süreci tartışılırken, Rusya konuyla ilgili bu ülkere tehdit içerikli açıklamalar yapmıştı. İsveç ve Finlandiya bu kararını Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası verdi.

Bu karar sonrası açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in NATO'ya üyelik başvuru yapması durumunda, üye olana kadarki süreçte NATO'nun koruma sağlayacağını ifade etti.

Üyelik süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Stoltenberg, İsveç devlet televizyonu SVT'y yaptığı açıklamada, İsveç'in muhtemel NATO üyeliği başvurusundan, üye olana kadarki geçiş sürecine değindi.

"İsveç'e destek olacağız"

NATO Genel Sekreteri açıklamasında, geçiş döneminde de İsveç'e NATO'nun koruma sağlayacağını aktararak şu sözlere yer verdi:

"İsveç'in geçiş döneminde güvenlik ihtiyaçlarına çözüm bulacağımıza inanıyorum. Bu süreçte İsveç ile yapacağımız istişareler sonucu Baltık Denizi çevresinde NATO kuvvetlerinin varlığının artırılması gibi birçok yolla İsveç'e destek olacağız."

Ayrıca İsveç'in yüksek tirajlı gazetelerinden Expressen'in haberine göre İsveç ve Finlandiya, 17-21 Mayıs tarihlerinde NATO'ya üyelik başvurusu yapacak.