image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD ile Fransa arasında Hint-Pasifik krizi sürerken Avrupa'nın savunma alanında bağımsızlaşma çabalarının NATO'yu zayıflatacağı ve Avrupa'yı böleceği uyarısında bulundu.

Açıklamasında, ABD ile yaşanan Hint-Pasifik krizi vesilesiyle Avrupa'nın savunma alanında Washington'a bağımlılığı azaltması çağrısı yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u da u

Stoltenberg, Başkan Joe Biden ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Washington'da bir araya gelmesinin ardından Georgetown Üniversitesi'nde bir konferansta yaptığı konuşmada Avrupa'ya net mesajlarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri buradaki konuşmalarında, NATO'ya paralel olarak kurulacak bir Avrupa savunma mekanizmasının Atlantik ittifakını zayıflatma ve bölme riski taşıdığını belirterek şunları dile getirdi:

"Fransa'nın hayal kırıklığı yaşadığını anlıyorum. Ancak NATO çerçevesi dışında herhangi bir çaba içine girmek ya da NATO ile rekabet etmek veya kopyalamak için gösterilen çabalara inanmıyorum. Çünkü NATO bir mihenk taşı olmaya devam etmektedir, Avrupa ve aslında Kuzey Amerika güvenliğinin de temelidir."