image

PeyamaKurd - Macron’a tepki gösteren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ‘NATO’nun ‘beyin ölümü gerçekleşti’ ifadesinden dolayı ondan açıklama isteyeceğini açıkladı. 

Fransa lideri Emmanuel Macron'un ' NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti' çıkışıyla NATO içinde başlayan tartışma sürüyor. İttifak ülkelerin dışişleri bakanlarının yaptıkları toplantının ardından açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, birliğin altını oyma çabalarına karşı uyarıda bulundu. 

Basına konuyla ilgili açıklama yapan Stoltenberg, “Önümüzdeki hafta Paris’e gideceğim ve bu konuları Macron ile tartışmayı istiyorum. Bence herhangi bir farklılığa işaret etmenin en iyi yolu oturup onları konuşmak, mesajları ve motivasyonları tamamen anlamaktır. Benim mesajım şu; NATO uyum sağlıyor, NATO çevik, NATO yanıt veriyor” ifadesini kullandı. 

Diğer taraftan Avrupa ile ABD arasındaki stratejik koordinasyon eksikliğini vurgulayan Emmanuel Macron, “Şu anda yaşadığımız şey NATO’nun beyin ölümüdür” demişti. Jens Stoltenberg de konuyla ilgili daha önce de “Gerçek NATO uzun yıllardır olduğundan daha güçlü ve çevik” açıklamasında bulunmuştu.