image

PeyamaKurd - Afganistan'ın başkentindeki Kabil Havalimanı'nda meydana gelen patlamaya NATO'dan tepki geldi.

Açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kabil'de havalimanının bulunduğu bölgede meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığını ifade etti.

Resmi Twitter hesabından açıklamada bulunan Stoltenberg, Kabil havalimanının dışındaki korkunç terör saldırısını şiddetle kınayarak, "Önceliğimiz mümkün olan en kısa sürede çok sayıda insanı güvenli bir yere tahliye etmek" sözlerine yer verdi.

"Fransa, Kabil Büyükelçisini de tahliye edecek"

Resmi ziyaret nedeniyle bulunduğu İrlanda'nın başkenti Dublin'de açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, meydana gelen patlamaların ardından bölgede güvenlik durumunun gergin olduğunu ifade etti.

Macron, duruma ilişkin Amerikalı müttefikleriyle işbirliği içinde olduklarını dile getirerek, Fransa’nın Kabil Büyükelçisini de tahliye edeceklerini dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı açıklamasında, “Güvenlik sebebiyle, Kabil büyükelçimiz şimdilik Afganistan’da durmayacak, Paris’ten işlerini yürütecek” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa, olarak 2 bin 600 kişiyi tahliye ettiklerini ve bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını belirten Macron, tahliyelere devam etmek istediklerini kaydetti.

ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci hızla devam ederken, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'na yakın bir bölgede iki patlama meydana geldi.

Amerikan medyasına açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, bombalı saldırı sonucu meydana geldiği ileri sürülen patlamalarda en az 3 ABD askerinin yaralandığını bildirdi.