image

PeyamaKurd - NATO Savunma Bakanları toplantısının son gününde İttifak’ın ilk yapay zeka stratejisinin oluşturulması konusunda anlaşmaya vardığını ifade edildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Müttefikler ilk yapay zeka stratejimizi kabul etti. Strateji, uluslararası hukuka uygun olarak yapay zekanın sorumlu kullanımı için standartlar belirleyecek, yaptığımız işte yapay zekanın benimsenmesini nasıl hızlandıracağımızın ana hatlarını çizecek, bu teknolojiyi nasıl koruyacağımızı belirleyecek ve hasımların yapay zeka kullanımının yol açtığı tehditleri ele alacak.”

"İttifak, NATO inovasyon fonu için anlaştı"

Jens Stoltenberg açıklamasında, “Müttefikler bir NATO inovasyon fonu kurmak için anlaşma imzaladı” diyerek şu açıklamada bulundu:

“Bu fonun, İttifak genelinde yeni ortaya çıkan yıkıcı teknolojiler üzerinde çalışan yenilikçi girişimcilere bir milyar euro yatırım yapmasını bekliyorum. Yeni teknolojiler dünyamızı ve güvenliğimizi yeniden şekillendiriyor. NATO'nun yeni inovasyon fonu, müttefiklerin güvenliğimiz için kritik önemdeki en son teknoloji ve yetenekleri ıskalamamasını sağlayacak."

Ayrıca açıklamasının devamında, fonun İttifak’ın 2023'te hayata geçmesi planlanan Kuzey Atlantik için Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı (DIANA) isimli yeni girişiminin bir parçası olacağını belirten Stoltenberg, “DIANA'nın teknoloji deneme merkezleri ve hızlandırıcı tesisleri ağı yaratılacağını, böylece İttifak’ın güvenliği ve Avrupa-Kuzey Amerika arasındaki teknolojik bağların güçlendirilmesi için sivil inovasyondan daha iyi yararlanılacağını” kaydetti.