image

PeyamaKurd - Lübnan'ın İsrail ile devam eden tartışmalı deniz sınırı anlaşmasında ile ilgili Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'tan bir açıklama geldi. Nasrallah, Lübnan'ın bu haktan mahrum kalması halinde tansiyonun yükseleceği uyarısında bulundu.

Lübnan'da İran destekli Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen El-Manar TV'de yayınlanan Nasrallah'ın konuşmasında İsrail'e tehdit niteliğinde bir açıklama yaptı.

Nasrallah, yaptığı açıklamada, Lübnan ve İsrail arasında bir yıl askıda kaldıktan sonra 14 Haziran'da ABD arabuluculuğunda başlayan dolaylı müzakerelere değinerek, "Eğer Lübnan talep ettiğini elde etmezse, tansiyonu yükselteceğiz" ifadesini kullandı.

Hizbullah lideri açıklamasında, ABD ve İran arasında devam eden nükleer anlaşma müzakerelerin Lübnan ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını belirterek, "Nükleer anlaşma olsun veya olmasın, eğer ABD'li arabulucu (Amos Hochstein) Lübnan'ın istediğini verirse, biz de sakinleşiriz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Nasrallah yaptığı konuşmada, "Gözler şimdiye kadar zamanını boşa harcayan Amerikalı arabulucunun üzerinde ve zamanı daralıyor" mesajında bulundu.