image

PeyamaKurd- James Webb Uzay Teleskopu'nun ilk tamamen renkli fotoğrafı yayımlandı. Dünyaya milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olan galaksileri de içeren fotoğraf, evrenin bugüne kadar çekilmiş en derin, en detaylı fotoğrafı olarak tarihe geçti.

Teleskopun çektiği tamamı renkli fotoğraflar, bugün ilerleyen saatlerde NASA tarafından yayımlanacakken; ilk fotoğraf, Beyaz Saray'da verilen bir bilgilendirme sırasında ABD Başkanı Joe Biden'a gösterildi. Ardından da internet ortamında paylaşıldı.

Joe Biden, görüntünün paylaşılması sonrasında şu ifadeleri içeren bir açıklama yaptı:

"Bu fotoğraflar tüm dünyaya Amerika'nın büyük işler başarabileceğini hatırlatacak. Amerikan halkına ve özellikle çocuklarımıza da, kapasitemizin üzerinde hiçbir şey olmadığını hatırlatacak. Daha önce hiç kimsenin görmediği imkanları görebiliyoruz; daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere gidebiliyoruz."

Teleskop, 2021’de fırlatılmıştı

10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskopu (JWST), 25 Aralık 2021'de uzaya fırlatılmış; ünlü Hubble Uzay Teleskopu'nun yerini alacağı ifade edilmişti. Uzayda çeşitli incelemeler yapması planlanan teleskopun iki önemli hedefi de var:

Biri 13,5 milyar yıl önce Evren'in bilinen ilk yıldızlarının fotoğrafını çekmek; diğeri de dünyaya çok uzak mesafedeki gezegenlerin yaşanabilir olup olmadığına bakmak.

NASA’dan açıklama yapıldı

NASA'dan Bill Nelson, "Işık, saniyede 186.000 mil hızla ilerliyor. Ve şu küçük benekler halinde gördüğünüz ışıklardan biri 13 milyar yıldır seyahat ediyor" açıklaması yaptı:

"Aslında çok daha geriye gidiyoruz çünkü bu daha sadece ilk fotoğraf. 13,5 milyar yıl kadar geriye gidebiliyor. Evren'in 13,8 milyar yaşında olduğunu bildiğimize göre; bu fotoğraflar sizi neredeyse her şeyin başlangıcına götürüyor."

Görüntülerin devamı gelecek

Salı günü ilerleyen saatlerde, NASA ve uluslararası ortakları olan Kanada ve Avrupa Uzay Ajansları, Webb'den gelen diğer renkli görselleri de paylaşacak. Böylece Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerle ilgili de daha detaylı bilgi edinilebilecek.