image

PeyamaKurd - AK Parti tarafından yapılan itiraz üzerine Muş'un Varto, Bulanık, Malazgirt, Korkut ve Hasköy ilçelerinde başlatılan tüm oyların yeniden sayılması işlemi bitti.

Sayım sonunda AK Parti Muş İl Başkanlığı, sayımın ardından milletvekili sayısında bir değişik olmaması nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulunduğu belirtildi.

Oyların tekrar sayımı ile ilgili YSK’ya başvuran AK Parti İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, yaptığı açıklamada, 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Muş merkez ve ilçelerinde hata olduğu gerekçesiyle İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunduklarını ifade etti.

Sayı 380’den 236’ya düştü

Konuyla ilgili olarak İl Başkanı Yaktı, "İtirazımız üzerine Muş merkez ve tüm ilçelerimizde oylar tekrar sayıldı. Daha önceki fark 380'di. Yeniden yapılan sayımın ardından oy farkı 236'ya düştü. Milletvekilliği sayısında bir değişiklik olmadı. Bunun üzerine biz de YSK'ya itirazda bulunduk. Şimdi YSK'nın kararını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Resmi olmayan sonuçlara göre 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Muş'ta AK Parti 1, HDP 3 milletvekili çıkarmıştı.