image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukrayna'nın Lviv kentinde bulunan tarihi Potocki Sarayı'nda gerçekleştirdiği üçlü zirvenin ardından düzenlenen artık basın toplantısında konuşan Zelenskiy, Rusya ile tek müzakere yolunun Rus ordusunun geri çekilmesi olduğunu ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile düzenlediği ortak basın toplantısı gündemi değerlendirdi.

"Rusya'ya inancımın olmadığını Erdoğan'a söyledim"

İstanbul'da yapılan tahıl anlaşmasına değinen Ukrayna lideri Zelenskiy, Rus tarafının anlaşmaya rağmen kendilerine yönelik saldırılarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Zelenskiy, buradaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Ukrayna tahılının ihracatıyla ilgili 'diplomatik pencere' oluştu. Rusya'ya inancımın olmadığını Erdoğan'a ifade ettim. Ancak Rus silahları yine aynı pencerede. Onların hali hazırdaki saldırılarına şaşırıyoruz. Her gün sivillerimiz öldürülüyor, tecavüze uğruyor ve altyapılarımıza seyir füzeleriyle zarar veriliyor."

"Müzakereler ancak Rusların çekilmesi olur"

Ayrıca Ukrayna lideri, Erdoğan'ın, savaşın müzakere masasında sonlanacağına dair umudu olduğunu söylemesi üzerine, "Rusya ile müzakereler ancak Rus birliklerinin yasadışı olarak işgal edilen Ukrayna topraklarından çekilmesiyle mümkün olabilir" mesajında bulundu.