image

PeyamaKurd - Kuzey Suriye’de özerklik ve demokratik sistem, İdlib, Efrin ve Suriye’nin mevcut durumu ile ilgili İznews’e konuşan PYD Eski Eş Genel Başkanı Salih Müslim, yaptığı açıklamada, “Menbiç ile ilgili son kararı Menbiç halkı verir, Menbiç Askeri Konseyinin bölgeden çekilmesi de söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Müslim, Demokratik bir Suriye’den yana olduklarını dile getirerek, “Biz Demokratik Federalizm’den yanayız, tek gayemiz bu. Biz bu konu ile ilgili Şam’a ziyaretlerde bulunduk. En üst düzey görüşmeler yaptık, Demokratik Federalizm konusu tartışıldı ve bunun ile ilgili gözlem komisyonları kuruldu. Demokratik bir Suriye için görüşmeler muhakkak ki zaman alacaktır” şeklinde konuştu.

‘Fırat’ın Doğusu’na çekilme’ konusu hakkında Türkiye’nin almış olduğu karara ilişkin sert açıklamalarda bulunan Müslim, “Menbiç’in kaderini kendi halkı belirler. Evet, MAMK fiili olarak Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı olsa da olası bir saldırı durumunda kendi savunmasını kendileri yapabilecek kuvvetteler. Amerika’nın sınır hattından çekilebileceğini de sanmıyoruz. Bizim esas amacımız Efrin. Efrin’i dış güçlerden kurtarıp kendi sahiplerine vermek. Hâlâ devam eden Efrin’i geri alma mücadelesi var. Dış güçler tarafından Efrin’in demografik yapısı değiştirilmek istenilse de Kürt halkı buna izin vermeyecektir” sözlerine yer verdi.