image

PeyamaKurd - Şam ve DSG arasındaki anlaşmaya değinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) PYD Sözcüsü Salih Müslim, "Rejim ile yapılan askeri bir anlaşmadır ve ilk adımdır. İçeriğini doldurmak için diyalog ve görüşmeler olacak" dedi.

Rojava Özerk Yönetimi ve Suriye devleti arasında yapılan anlaşma ve görüşmelerin içeriğini ANF'ye değerlendiren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşsözcüsü Salih Muslim, hava sahasının Türk uçaklarına kapatılma sözünün verildiğini de dile getirdi.

Müslim açıklamasında, "Rejim ve Demokratik Özerk Yönetim arasında yapılan anlaşma askeri bir anlaşmadır ve ilk adımdır. Bu adımdan sonra bunun tam içeriğini doldurmak için diyalog ve görüşmeler olacaktır.

Yapılan anlaşmanın ana hatları şu şekildedir: Sınır güvenliği yada bir devlet olarak Suriye’nin egemenliği ihlal edilmiştir. Bu egemenliği korumak için sınırı beraber korumak gerekiyor. Bunun için de Suriye askerleri Derik’ten ta Fırat’a kadar yerleşecektir ve Suriye bayrağını kaldıracaktır. Nerde bir asker varsa zaten Suriye bayrağını kaldırabilir.

Suriye askerleri şehrin içinde bulunmayacaktır, şehir dışında bazı yerlerde kalacaklar. Demokratik Özerk Yönetimin işine karışılmayacaktır, buradaki meclisler olduğu gibi çalışmalarına devam edecektir” sözlerine yer verdi.