image

PeyamaKurd - İdlib ve Efrin’e yönelik değerlendirmelerde bulunan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi ve eski PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Rojava’nın Kamışlo kentinde basın açıklaması yaptı.

Müslim, İdlib ile ilgili değerlendirmesinde “Terörizme karşı savaş nerede olursa biz de katılmaya hazırız” ifadesini kullandı.

TEV-DEM Diplomasi Komitesi Üyesi Müslim, İdlib ve Humus gibi bölgelerin “barut fışısına” döndüğünü ifade ederek, dışarıdan getirilen çok sayıda farklı silahlı grubun İdlib’e yerleştirildiğini ifade etti.

Müslim, “Bu grupların uyguladığı vahşet IŞİD’inkinden daha büyük” diyerek, “Biz koalisyonla olan anlaşmamız Suriye’nin tamamında teröre karşı savaş temelindeydi. Raka teröristlerin başkentiyken biz Kobani ve Kamışlo’daki evimizde nasıl rahat değildiysek, aynı şey Efrin, Şehba ve diğer yerler için de geçerli. Efrin’de verilen mücadeleyi İdlib’den farklı tutamayız. Çünkü bugün Efrin’de olanlar İdlib’de bulunan gruplar eliyle yapılıyor. Elimizden geldiği kadar biz de kendimizi savunacağız. Terörizme karşı savaş nerede olacaksa olsun biz de katılmaya hazırız” şeklinde konuştu.