image

PeyamaKurd - DSG’nin siyasi kanadı DSM’nin Şam yönetimiyle müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konusunda yaptığı anlaşmaya dair TEV-DEM Diplomasi Komitesi üyesi Salih Müslim’den açıklama geldi.

Kürdistan televizyonlarından birine röportajda bulunan Müslim, görüşmelerin Şam rejiminin değil, kendi istekleriyle gerçekleştiğini belirterek, “Bu, bizim için oldukça önemli bir görüşmeydi” ifadesini kullandı.

Müslim, söz görüşme ile ilgili olarak bugüne dek yürüttükleri görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ve Şam rejiminin karşılıklı görüşme konusunda ciddi olmadığını vurgulayarak “Ancak şu an sürdürülen görüşmeler bir ilk” şeklinde konuştu.

“Üst düzey görüşmeydi”

DSM’nin Şam rejimiyle yürüttüğü görüşmelerin “üst düzey” olduğunu da sözlerine Müslim, görüşmelere dair uluslararası tarafları da bilgilendirdiklerini dile getirerek şunları ifade etti, “Bu taraflar, üçüncü göz olmaları açısından önem taşıyor.”

Salih Müslim, görüşmelerin sonucuyla ilgili olarak, “DSM, bazı komitelerin oluşturulacağını bildirdi, ancak bunun nasıl olacağıyla ilgili net bir bilgi yok. Ekonomi ve güvenlik konusunda bazı çalışmalar sürdürülecek. Bu konuların toplantılarda ele alınması gerekir. Bu görüşmeler bizim irademizle gerçekleşti. Bu bizim için bir ilkti ve oldukça önemliydi. Suriye’nin geleceği için de önemli bir durum” değerlendirmesinde bulundu.