image

PeyamaKurd - Ankara ile Şam arasındaki görüşmeleri ele alan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, “Bu zoraki bir evlendirmeye benziyor, dikiş tutmuyor. Ters sonuçlar da verebilir zaten” dedi.

Görüşmeler hakkında konuşan Müslim, Türkiye-Suriye görüşmelerinden sonuç alınamayacağını belirterek, “Önümüzdeki 4-5 ay çok önemlidir. Çok zarar veren şeyler de olabilir. (Erdoğan’ın) alacağı bir karardan hepimiz olumsuz etkilenebiliriz” sözlerini dile getirdi.

Müslim, yapılacak olan görüşme için şu ifadeleri kullandı:

 “Bu zoraki bir evlendirmeye benziyor. İki taraf arasında da büyük çatlaklar var. Özellikle 10 seneden beri yaşanan şeyler var, ihanetler var, düşmanlıklar var, ekilen tohumlar var. Bunları kalkıp bir günde bitiremezsin. Ama şimdiki durumda işte nedir, Rusya'nın ihtiyacı olarak… Türkiye'nin seçimleri… Bir şeyleri aceleye getirip bir şey yapabiliriz (diye düşünülüyor galiba)… Erdoğan'ın ile Esad'ın bir karede görülmesi, bunun faydası olacaktır diye; ama tutmuyor, dikiş tutmuyor. Yani bu durum ters sonuçlar da verebilir zaten. Biz gördük ilk günden, bu söylenir söylenmez Türkiye'nin emrindeki grupların ne kadar tepki verdiğini gördük.”

“Kürtleri yok etmek için IŞİD’i yarattı”

Türkiye’nin Suriye’de silahlı gruplara verdiği desteğin ve Suriye’de yaşanan yıkımın Suriye halkı tarafından unutulmayacağını belirten Müslim, “Erdoğan, 2010’dan önce Beşar Esad’la kol kola geziyor, her şeyi yapıyordu. Ondan sonra 2011’de herkes ne söylediğini hatırlıyor. Herkes yaşadı, biliyor. Bu yetmiyormuş gibi Suriye’de yarım milyon insanın ölümünden bahsediyoruz. Ne kadar rejimin suçu varsa Türkiye’nin de suçu vardır. Bu kadar çeteyi buraya getirdin. Kürtleri yok etmek için IŞİD’i yarattın. IŞİD’i hem içeride hem dışarıda şantaj olarak kullandın ve halen de kullanıyorsun… Bu kadar çelişkiye rağmen bu iki kişiyi (Erdoğan-Esad) bir araya getirip bu sürecin üstünü kapatmak olamaz. Zoraki evlendirme dediğimiz budur. Şimdiden çatlama seslerini duymaya başladık” dedi.