image

PeyamaKurd - İdlib’te yaşanan gelişmelere dair Türkiye’nin NATO üyeliği ve Rusya ile ilişkilerini sürdürebilmesi için tavizler vermesi gerektiğini belirten PYD Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, “Artık şantaj değil, hesap zamanı geldi” ifadesini kullandı. 

Türkiye-Suriye arasındaki çatışmalara ilişkin açıklamada bulunan PYD Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, bölgede yaşanan son gelişmeleri Mezopotamya Ajansı'na (MA) yorumladı. 

Salih Müslim, bölgedeki krizin daha da derinleşip, sahada bazı gelişmelere neden olacağını dile getirdi. 

“Suriye’deki kriz kendiliğinden patlak vermedi...” 

PYD’li yetkili açıklamasında, Suriye’de patlak veren krizin kendiliğinden ortaya çıkmadığını belirterek, Suriye halklarının despotik rejime karşı özgürlük ve eşitlik arayışlarının olduğunu belirtti. 

Bölgedeki sürecin sonradan değiştirildiğini dile getiren Müslim, dış güçlerin bazı kesimleri silahlandırıp desteklediğini belirterek, temelde bazı planların devreye konulduğunu ve bu planlara karşı durmaya çalışan rejimin hala yerinde olduğuna değindi. 

“Şantaj politikasının geri dönüşü kötü olacak...” 

Salih Müslim, Türkiye’nin Avrupa, ABD ve Rusya ile geliştirdiği “şantaj” politikasının geri dönüşünün kötü olacağını kaydederek şunları dile getirdi: 

“Bunun düşüşü de çok kötü olacak. NATO’ya gidip işte ‘YPG ve DSG’yi terörist ilan et, benim yerime onlarla savaş. Benim yürüttüğüm siyasete göre git’ diyorsun. Cevabı ise; 'Her şey senin istediğine göre gitmiyor' oldu.

Ondan sonra da mecbur kalıp, Rusya’dan S-400 füzelerini aldı. Şimdi de aynı politikayı Rusya ile birlikte yürütmek istiyor. Bu şekilde sonuna kadar gidilmez. Ne NATO ile ne de Rusya ile bu şekilde gidemez.

Avrupa’yı ‘Ben size mülteci göndereceğim ya da teröristler size gelir’ diye tehdit ediyor. Şimdi Avrupa’ya gidip kendini patlatanların hepsi, Türkiye üzerinden gidiyor. Bu siyasetin bir sonucu yok ve şimdi iyice tıkanmış durumda.”