image

PeyamaKurd - ABD’den yapılan “Suriye Kürtleriyle ilişkilerimiz geçici ve taktikseldir” şeklindeki açıklamalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, “IŞİD kolay kolay bitmez, uluslararası koalisyon da Kürtlerden kolay kolay vazgeçmez” ifadesini kullandı.

TEV-DEM Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, Kürdistan’daki ulusal bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Batı Kürdistan’da (Rojava) düzenlenen Efrin’de Etnik Temizlik ve Demografik Değişim forumu ve ABD’li yetkililerin Rojava’yla ilgili sözlerini değerlendirdi.

Efrin’de yaşananlarla ilgili konuşan Salih Müslim, “Efrin sadece Rojava’nın değil, tüm Kürtler için derin bir yaradır. Efrin’de yürütülen politikaları tarih, siyaset ve toplumsal açıdan, demografik değişimler ve insan hakları ihlallerini dünyaya iyi anlatmalıyız” şeklinde konuştu.

Müslim konuşmalarının devamında, “Suriye krizinin başladığı dönemde Efrin güvenli bir yerdi. O dönemde Efrin’e gelen Araplar dostluk içinde yaşıyorlardı. Sadece Araplar gelmiyordu, başka bölgelerden Kürtler de geliyordu. Bunun demografik bir değişim olduğunu söyleyemeyiz. Bu kentin savunması içindi” dedi.