image

PeyamaKurd - Rojava'da (Batı Kürdistan) Kürt gruplar, sınır hattından çekilme kararı nedeniyle ABD’ye tepki göstermeye devam ediyor. 

Bölge ile ilgili BBC’ye konuşan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) eski Eş Genel Başkanı Salih Müslim ise Amerikan yönetimini sözlerini tutmadığı gerekçesiyle eleştirdi ancak sınır hattı dışındaki alanlarda ABD ile işbirliğinin sürdüğünü ifade etti.  

ABD’nin aldığı kararı değerlendiren Müslim, “Suriye’de ABD güçleri hala var. IŞİD hücrelerine karşı savaş sürüyor” diyerek, “Deyr ez Zor’da, Rakka’da vs. DSG ile beraber çalışıyorlar. Ama sınırdaki güçlerini çektiler. Amerikan askerlerinin diğer yerlerden çekilmesi gibi bir şey yok” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan BBC Türkçe’nin konuştuğu yerel kaynaklar da sınırdaki bazı noktalar dışında ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getirdi.  

Suriyeli Kürt güçlerin ABD’nin bölgeden tamamen çekilmesi durumunda Beşar Esad yönetimiyle müzakere dahil çeşitli senaryoların konuşulduğu anlaşılıyor.