image

PeyamaKurd - Suriye’ye yönelik hazırlığı yapılan Astana görüşmelerine Rusya, İran ve Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Almanya, Mısır, Ürdün ve BAE'nin katılabileceğini, bölge için yeni bir hat çizileceğini belirten Suriye Demokratik Meclisi (MSD) Halep Eşbaşkanı Miri Şibli, İran ile Türkiye’nin bölgedeki varlığının bitirilmeye çalışılacağını belirtti.

 Cihat yanlısı Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ile Suriye rejim güçleri arasında İdlib’de yaşanan son çatışmalardan sonra geçici ateşkes ilan edilse de Suriye rejimi yer yer bölgeyi bombalamayı sürdürüyor.

“İran ve Türkiye, bölgeyi çıkarlarına göre yönetmek istiyor”

Rusya, Türkiye ve İran arasında Ankara'da gerçekleşmesi beklenen 5’inci Soçi görüşmesi öncesi bölgede gerginlik had safhada iken Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Halep Bürosu Eşbaşkanı Miri Şibli, yaşanan gelişmeleri ele aldı.

Miri Şibli, uluslararası güçlerden ABD ve Rusya ile bölgesel güçlerden İran ve Türkiye’nin bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda yönetmek istediğini dile getirerek, Suriye sahasının buna açık örnek olduğunu belirtti.

Bölgedeki güçler arasında gizli anlaşmaların olduğunu belirten Şibli, herkesin pay kapma arayışında olduğunu ve bu anlaşmalardan birinin de İdlib’de hayata geçirilmeye çalışılan “silahsızlandırılmış bölge” olduğunu belirterek, Rusya’nın Türkiye’yi NATO’dan çıkarmaya dönük hamleler yaptığını kaydetti.

“Rusya, Türkiye’yi kendi koalisyonuna çekmeye çalışıyor”

Öte yandan S-400 anlaşmasının bu kapsamda olduğunu vurgulayan Şibli, Rusya’nın bu çerçevede her türlü kolaylığı sağladığına işaret ederek, Rusya’nın Türkiye’yi kendilerinin de yer aldığı İran ve Çin koalisyonuna çekmeye çalıştığına değindi.

Şibli açıklamasında şunları dile getirdi, “Türkiye coğrafik ve stratejik olarak önemli bir yerde duruyor. Bunun için Rusya Türkiye’yi S-400’lere teşvik ediyor. Türkiye de iki güç arasındaki çelişkilerden yararlanmak istiyor, ancak Kuzey ve Doğu Suriye sınırlarında ABD ve Türkiye arasında varılan anlaşma, Rusya’yı rahatsız etti.

Bu yakınlaşmadan kaynaklı Rusya Fırat’ın batısında harekete geçti. Aslında bu anlaşmalar meydana geldiğinde Rusya Türkiye’nin İdlib’de bazı yerlerden çekilmesi için 48 saat süre verdi. Rusya tehdidinde ciddi davrandı.

Havadan İdlib’de yapılan operasyonlara büyük bir destek verdi. Hatta Han Şeyhun operasyonunda sahada Rus güçler de vardı. Büyük bir ilerleme kaydedildi ve sonucunda dengeyi değiştirecek bir sonuç elde edildi.”