image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Meclisi, Suriye’nin başkenti Şam’da hükümet ile resmi bir görüşme gerçekleştirmesinin ardından ziyaretle ilgili açıklama yaptı. Söz konusu görüşmeye dair yapılan açıklamada, “Merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır” ifadesi yer aldı.

Heyetin ziyareti sonrası görüşmenin ayrıntılarıyla ilgili yapılan açıklamada  ‘Suriye krizi’nin ve tüm sorunların her açıdan çözümü için geniş diyalogların başlamasının temelini oluşturmayı amaçladığı belirtildi.

MSD'nin açıklaması şu şekilde: "Suriye hükümetinin talebi üzerine Demokratik Suriye Meclisi ve Suriye hükümeti heyetleri arasında 26.07.2018 tarihinde Şam’da görüşme gerçekleşmiştir. Görüşmenin amacı Suriye krizinin ve tüm sorunların her açıdan çözümü için geniş diyalogların başlamasının temelinin oluşturulmasıdır. Bu görüşmeden önce Tabka kentinde her iki taraftan küçük komiteler arasında görüşme gerçekleşmiş ve bu görüşmelerde hizmet alanında tartışmalar yürütülmüştür. Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır” vurgusu yapıldı.

Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye hükümetiyle yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklama yaptı. DSM, Suriye hükümetiyle müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.