image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Meclisi (MSD), yazılı açıklama yayınlayarak bölgede kapsamlı bir operasyonun başladığını, Suriye Milli Ordusu (SMO) milislerinin, M-4 uluslararası karayolunu ele geçirmek için sabah saatlerinde saldırıya başladığını açıkladı.

MSD, Türkiye Savunma Bakanlığı’ndan Rojava’ya dönük saldırılarının durduğu yönündeki açıklamalarının doğru olmadığını, Türkiye destekli SMO milislerinin saldırılarda bulunduğunu belirtti.

‘Gerçek dışı bahaneler ile saldırılarda bulunuyor’

Açıklamada, saldırılarına DSG'nin ateşkes anlaşmalarının tüm yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen saldırıların devam ettiği belirtilerek, “Türk devleti, tüm dünyayı kandırmaya dönük açıklamalarının ardından saldırılarda bulunuyor. Gerçekle hiçbir alakası bulunmayan bahanelerle gerçekleştirilen saldırılar ile Suriye’nin bir kısmını işgal ederek topraklarına katmayı amaçlamaktadır” denildi.

‘Rusya, ABD ve uluslararası güçler bu saldırıları durdurmalı’

MSD, Türkiye’nin bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi amaçladığının ifade ederek bu durumun ülkenin siyasi ve toplumsal geleceğini tehlikeye atığını, Türkiye’nin bu pratiklerinin tehlikeli girişimler olduğunu dile getirdi.

Açıklamada ayrıca, “Rusya, ABD ve uluslararası güçler, tüm dünyayı etkileyebilecek bu saldırıları durdurmanın sorumlusudur” ifadeleri kullanıldı.

Ayn İssa’ya saldırı devam ediyor

Bölgeden gelen haberlerde, Türkiye destekli Suriye SMO mesuplarının Aynn İssa ya dönük saldırı girişimlerinde bulundukları, Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) cevap vermesi ile, Türkiye destekli SMO milislerinin, Ayn İssa’nın  Muelega ve Wasta köylerinden kaçmak zorunda kaldığı bildirildi.