image

PeyamaKurd - Arap şeyhleri ile düzenledikleri toplantıda konuşan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Eş Başkanı İlham Ahmed, Arap aşiretlere Demokratik Suriye Güçlerini tehdit eden Türk politikalarını engellemek adına büyük rol oynama çağrısında bulundu. 

Suriye Demokratik Güçleri’nin (DSG) siyasi kolu olan MSD, son günlerde Rojava'nın Kamışlo kentindeki Tel Hamis kasabasında Arap şeyhleri ve kabilelerle toplantılar düzenliyor. 

Katıldığı bir toplantıda kabile büyüklerine çağrıda bulunan İlham Ahmed, DSG ve YPG Güçlerini tehdit eden Türk politikalarını engellemek adına büyük rol oynama çağrısında bulundu. 

‘Türkiye, gençleri Libya’ya götürüyor’

İlham Ahmed açıklamasında, “Türkiye, muhalif alalardaki gençleri Libya’ya götürüyor. Bu insanların çektikleri acılar yetmedi mi? Dikkatli ve uyanık olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e, Sezar Yasası’nın yürürlüğe girmesinden günler önce, rejime tutumlarını değiştirme ve politik çözümler benimseme çağrısında bulunan İlham, “İktidar rejimi inatçıdır, davranışını değiştirmez. Karar alma ve kriz yönetimindeki merkeziyetine bağlılık kararları, Rusya ve İran gibi Suriye savaşında aktif olan devletlerin ellerine bağlıdır” dedi.