image

PeyamaKurd - NATO üye ülkelerinin Ukrayna'ya yönelik askeri yardımları sürerken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, NATO blokunun Rusya'yla cepheleşmeye tümüyle müdahil olduğunu ve cepheleşmenin giderek arttığını dile getirdi.

Sözcü Zaharova, ABD ve Alman tanklarının Ukrayna'ya sevk edilmesine ilişkin kararına şu ifadelere yer verdi:

"NATO ülkelerinin vatandaşları, NATO blokunun ülkemizle cepheleşmeye tümüyle müdahil olduğunu ve bu cepheleşmenin giderek arttığını bilmelidir. Dışişleri Bakanlığı, tank sevkiyatının askeri etkisini analiz etmeyecek ancak Batılı ülkelerin bunu daha fazla merak ettiğine eminiz."

Sözcü Zaharova, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e seslenerek "Gerçekten AB ve NATO ülkelerinin vatandaşlarını üniformalı aptallar olarak görüyor musunuz?" sorusunu yönelterek, tankların bakımı için Batılı ülkelerden uzmanların görev alacağının altını çizdi ve buna rağmen İttifak'ın kendisini çatışmanın dışında görmeye devam edip etmeyeceği sorunu dile getirdi.

"Batının zırhlı araçları saldırı faaliyeti için tasarlandı"

Ayrıca açıklamasının devamında Ukrayna'ya gönderilecek Batı yapımı zırhlı araçların saldırı faaliyetleri için tasarlandığını kaydeden Bakanlık Sözcüsü, "ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, yeni silahların Kiev'e Kırım da dahil Ukrayna topraklarının özgürleştirilmesinde yardımcı olacağını gizlemiyor. Kırım, Rusya toprağıdır. Öyleydi ve öyle kalacak" dedi.