image

PeyamaKurd - İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşması ile Ukrayna'daki tahıl ihracatı sürerken, Moskova yönetimi, yaşanan engellerle ilgili BM'ye çağrıda bulundu. Açıklamada bulunan Zaharova, Birleşmiş Milletlerden (BM), Rus gübresi ve tahılının ihracatına yönelik engellerin kaldırılması konusunda girişimde bulunmasını beklediklerini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova'da çevrim içi düzenlediği haftalık basın toplantısında, güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü Zaharova, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2'de yaşanan doğal gaz sızıntıları meselesine değinerek, gaz sızıntılarının yaşandığı bölgede NATO'ya ait altyapının bulunduğuna ve NATO'nun bu bölgede temmuzda tatbikat düzenlediğine vurgu yaptı.

Bu durumdan ABD'nin yararlanabileceğine vurgu yapan Zaharova, "ABD, bir Pentagon temsilcisinin ağzından, olayla ilgili alakalarının olmadığını açıkladı. Ama onların neyi ne şekilde yapmayı iyi bildiğini biliyoruz. Her halükarda, ABD'nin bu konuda açıklama yapması ve bunu kabul etmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Ayrıca Zaharova, gaz sızıntısı olayının araştırılması gerektiğini vurgulayarak, "Baltık Denizi'ndeki gaz borularında yaşananlara ilişkin uluslararası soruşturmanın objektif olacağına inanmak istiyoruz" mesajında bulundu.