image

PeyamaKurd - Nükleer anlaşmaya dair açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya herhangi bir ön koşul olmadan dönmek zorunda olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı'na göre, İran ile yapılan nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı'na (JCPOA) taraf ülkelerin dışişleri bakanları, video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada, Rusya tarafının İran nükleer anlaşmasının tüm taraflarca uygulanmasının önemine dikkati çektiği kaydedilerek, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un toplantıda bir konuşma yaptığı vurgulandı.

İran'ın anlaşmanın tam olarak uygulanmasına, ABD'nin de bunu yapması halinde hazır oldukları yönündeki beyanlarına saygı duyduğunu vurgulayan Sergey Lavrov, "Bu sinyalin sadece Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nın mevcut taraflarınca değil Washington'da da duyulacağını umuyoruz" ifadesini kullandı.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2231 sayılı kararına sıkı bir şekilde ABD tarafının uymasının seçim değil yükümlülük olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

"ABD Ortak Kapsamlı Eylem Planı'na herhangi bir ön koşul olmadan dönmek zorundadır. Diğer ortaklarla birlikte bu yönde sıkı çalışmaya ve Amerikalılara durumu düzeltmelerine yardımcı olmaya hazırız. Bu bizim ortak çıkarımızdır."