image

PeyamaKurd - Rus medyasına açıklamada bulunan Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu, Erivan’ın Rusya’yı ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü ülkelerini Azerbaycan ile çatışmanın içine çekmeye çalıştığını ve sınırda tırmanan gerginliğinin bundan kaynaklandığını ifade etti.

Polad Bülbüloğlu açıklamasında, Erivan’ın Rusya’yı ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerini Azerbaycan ile çatışmanın içine çekmeye çalıştığını ve geçen pazardan beri sınırda tırmanan gerginliğinin bundan kaynaklandığını dile getirdi.

Sınırdaki askeri çatışmalara değinen Azeri diplomat, “Bu, KGAÖ ülkelerini ve her şeyden önce bloğun ana üyesi olarak Rusya'yı bu çatışmaya dahil etmeye yönelik bir provokasyon, zira Dağlık Karabağ ile temas hattında değil, Ermenistan ve Azerbaycan sınırında gerçekleşti” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Büyükelçi, Azerbaycan tarafının sınırın bu bölgesinde son 2 yıl içinde Ermeni tarafından yapılan 10 binden fazla ateşkes ihlali tespit ettiğini belirterek, “Ancak bunlar ufak çatışmalardı, tek tük ateş açılıyordu. Ancak Rusya’nın ve diğer pek çok ülkenin arabuluculuğuna rağmen 5 gündür aralıksız devam eden çatışmalar, şimdiye kadar olmamıştı” açıklamasında bulundu.